Bydlet ve svém nebo v nájmu?

Scj CrNezařazené Bydlet ve svém nebo v nájmu?
0 Comments


Může se zdát, že bydlet ve vlastním je v každém případě výhodnější než platit někde někomu nájem. Je tomu ale tak vždycky? Může se také stát, že když si porovnáte nabídku aktuálně dostupných bytů ke koupi, nabídku nájmů a nabídku například mobilních domů podle vašich možností a k tomu se podíváte na nabídky hypoték na trhu, dojdete k jinému závěru, pokud bydlíte v menším městě než ten, co bydlí v metropoli například.
bytový komplex

Vlastní byt či dům

Když si vezmete od počátku celý proces, máte před sebou při rozhodnutí, že si pořídíte vlastní bydlení, velkou řádku měsíců, kdy budete jen zařizovat a budete v nervech, zda všechno klapne. Budete prokazovat, dokazovat, dokládat a předkládat spoustu informací o sobě, o svých příjmech, o svých výdajích a svém dalším majetku a tak dále. Takže první starost, která vás čeká, je právě to, že ji musíte získat. K tomu budete potřebovat:


·         vybrat nemovitost


·         zajistit financování

A kolem každé z těchto věcí budete lítat doslova jak hadr na holi.
pojízdná prodejna

Potom ale, až všechno bude hotovo, budete mít náklady na bydlení v bytě o několik tisíc levnější než v nájmu. Například v Pardubicích nyní za nájem bytu 3+1 zaplatíte měsíčně včetně energií přibližně 18.000,- Kč. Pokud si byt nakonec po všech peripetiích koupíte vlastní, můžete mít náklady cca 9.000,- Kč měsíčně.

 statistiky na papíře

Nájem

Oproti tomu, co vás čeká za běhání kolem pořízení vlastního bydlení, si v momentě, kdy si usmyslíte, že jdete do nájmu, můžete oddechnout. Z pravidla narazíte na čtyři až pět bytů, které jsou pro vás v danou chvíli dostupné a vyhovují vám dle inzerátů, projdete si je, vyberete si ten, který se vám líbí, a kde tedy se zájemce před vámi nerozhodl pro tento byt, podepíšete smlouvu a od dalšího měsíce bydlíte. Samozřejmě se vydáte na zálohy na energie dopředu, na nájem dopředu, ale to jsou náklady, které se nedají ani srovnat s náklady na pořízení bydlení do vlastnictví.

V nájmu vám také odpadají starosti kolem malování, údržby domu a bytu. V poslední době je moderní se stěhovat do bytu vybaveného, takže je zcela běžné, že lidé kolem třiceti let nevlastní ani žádný nábytek či elektroniku.

A jak to vidíte vy? Vlastní bydlení nebo nájem?