Práce v knihkupectví – splněný sen pro knihomoly?

Milujete knihy a milujete jejich nakupování? Určitě jste si někdy představovali, jaká musí být asi práce v knihkupectví, což je ráj všech knihomolů. Je to opravdu taková pohádka, nebo spíše očistec?

Ti, kteří si představují, že si budou celé hodiny jenom číst a občas přerovnají police s knihami, musíme zklamat. Ve většině knihkupectví si opravdu během práce nemůžete číst. Asi by ve vás nevzbuzovala moc důvěru obsluha, které se jdete na něco zeptat, a ona vám řekne, že jenom dočte kapitolu. Čtení si budete muset nechat jako koníček na doma.

knihkupectví

Jinak je ale práce knihkupce velmi rozmanitá. Stará se o celkový vzhled prodejny, což znamená aranžování knih do polic podle autorů, tématu a podobně a to tak, aby zákazník získal co nejvíce přehledné zboží. Aranžuje také různé tematické sekce, akční zboží, sezónní zboží a podobně. Týdně vychází velký počet titulů, takže nezbytná práce je i přebírat zboží, vypořádat se s fakturami a poté ho pečlivě zařadit. Samozřejmě knihkupci také uklízí prodejnu, což znamená utírání prachu z polic, rovnání rozházených knih a tak dále.

Nezbytnou součástí je také obsluha zákazníků. Musíte mít vynikající přehled o knihách a taky mít schopnost spolupracovat s internetem. Ten vám pomůže ve chvílích, kdy zákazník přijde s dotazem na „modrou knihu která vyšla někdy minulý rok“. Některé dotazy vám opravdu dají zabrat. Jedná se o práci s lidmi, takže vždy nenarazíte na příjemné a usměvavé lidi, kteří si budou chtít s vámi popovídat o knihách. To samé, pokud budete za pokladnou.

knihovna

Pokud jste ale knihomol, pravděpodobně budete tuto práci milovat. Budete mít přehled o všech novinkách, celý den v práci budete obklopeni knihami a pravděpodobně budete v kolektivu, který miluje knihy stejně jako vy. A velkým plusem a výhodou jsou samozřejmě zaměstnanecké slevy na knižní zboží!

Romány ve stylu Jane Austenové: G. Heyerová

Všechna díla Jane Austenové máte přečtená a rádi byste se vrhli do vod podobné literatury? Dnes to nebude o troufalých pokračovatelích ve stopách samotné Austenové, kteří se pokusili navázat tam, kde autorka skončila, jako například Elizabeth Astonová nebo Phyllis Dorothy Jamesová, ale o jedné autorce, kterou určitě Austenová v mnohém inspirovala, ale v literární látce si zvolila vlastní témata. Řeč bude o anglické spisovatelce Georgette Heyerové, žijící v první polovině 20. století, kterou můžeme považovat za zakladatelku žánru historických románů s romantickou linkou ve stylu Jane Austenové, i když se původně proslavila jako autorka detektivek. 

 

Hrdinka z románu

 

Velkou přidanou hodnotou jejích děl jsou autentické reálie první poloviny 19. století jako například detailní popisy kočárů či předmětů denní potřeby, až po skutečné kulturní události, jako byly plesu u Almacků. Dalším společným jmenovatelem s Jane Austenovou je humor a satirické vykreslení soudobé morálky, byť v románech Austenové nenajdete tolik příkladů skandálního chování v celém jejím díle, jako u Georgette Heyerové v jedné knize. Ale to už patří ke čtenářskému vkusu doby, ve které Heyerová psala. Musíme si uvědomit, že literatura nezůstala stát na místě a literární styl předchozí doby už nenapodobíme, protože už jsme všichni dále. Je to jako s inspirací dobové módy: i dnes uvádějí návrháři a řetězce módu podle vzorů posledních dekách, ale s moderními úpravami, protože přesné dobové modely už by nám neseděly. A stejně to funguje i s literaturou.

 

Čaj o páté

 

Přesto dokázala Heyerová napsat historické romány (především pro ženy), které dostály alespoň dobové cudnosti a dokázaly zaujmout i bez milostných scén, se kterými je tento styl neodmyslitelně spojován kvůli oblibě historických příběhů v edici Harlekýnek a jiných červených knihovnách. Do češtiny byla přeložena více než desítka jejích děl a pro začátek doporučujeme romány Sophie nebo Sylvestr.