Už žádná uspěchaná rána. Jde to i v klidu a pohodě

Jestliže vaše rána vypadají podobně, nedivíme se, že jste z toho otrávená. Přitom stačí udělat jen pár změn a vše může vypadat jinak. Stopněte ranní chaos a inspirujte se našimi tipy.

Večerní příprava

Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. A proto vsaďte na důkladnou večerní přípravu. Nebudete tak ráno složitě hledat tu modrou halenku, kterou ve finále najdete v koši na špinavé prádlo. Už večer si nachystejte oblečení na další den. Zkontrolujte, zda je čisté, nezmačkané a připravte si ho na ramínko. Další co jde nachystat už večer je snídaně či svačina do práce, a to jak pro vás, tak pro děti do školy. Nebudete se tak ráno zdržovat mazáním sendvičů. Nebojte, přes noc se v lednici určitě nezkazí. 

Tip: naplánovala jste si ranní mytí vlasů? Zkuste si je umýt a vyfoukat už den předem

spánek

Příjemný start do nového dne

Abyste se vyvarovala hektickému startu po ránu, vymyslete si příjemné rituály na které se budete těšit. Může to být voňavá káva, sprchovací olej s vůní kokosu nebo poslech oblíbených písniček. Pokud možno během výpravy do práce nekontrolujte sociální sítě a nepouštějte televizi. Krom toho, že by vám ubraly drahocenné minuty, by mohly ovlivnit vaši náladu a to ne zrovna pozitivně. 

Tip: na botník si nachystejte klíče, peněženku, kabelku a vše co si druhý den ráno budete brát

snídaně

Snídaně je základ

Snídaně je důležitá pro start dne. Po dlouhé noci dodá tělu palivo a energii. Častá výmluva všech, kteří nesnídají je, že nemají čas. Proto mrkněte na náš seznam zdravých a rychlých snídaní. Přejeme dobrou chuť.

  • rýžová kaše s ovocem
  • banánové lívanečky nebo palačinky
  • avokádová pomazánka s celozrnným pečivem
  • špenátová omeleta
  • řecký jogurt s granolou
  • jahodovo – borůvkové smoothie
  • cizrnový hummus s opečeným toustem
  • domácí mléčná rýže
  • zapečené tousty s vejcem
  • ovesná kaše s jablky a skořicí
  • míchaná vajíčka 

Tip: den začněte sklenicí vody se šťávou z půl citronu nebo vodou se 2 lžícemi jablečného octa

Kdy je vhodný čas pořídit dítěti sourozence?

Většina párů má už před narozením prvního dítěte představu o tom, zda by chtěla dítě jedno nebo dvě či více. Příchodem prvorozeného potomka se vše však může změnit. Některé rodiče to utvrdí v tom, že jedno bohatě stačí, jiní, byť byli rozhodnuti pro jedináčka, chtějí nyní dětí co nejvíce.
foto rodiny
Rozhodnout se o druhém dítěti znamená zvážit spoustu různých faktorů, patří mezi ně například:
Zdravotní stav a věk rodičů, zejména však matky – žena by se měla cítit po fyzické i psychické stránce dobře a měla by být přesvědčena, že druhé dítě chce, případně, že je na něj nyní vhodný čas. Násilím se nevyplácí věci řešit a také není vhodné dítě pořizovat, pokud pro ně není sama rozhodnuta. V případě, že se během prvního těhotenství objevily závažné problémy, je vhodné vše konzultovat také s lékařem a vzít si k srdci jeho doporučení.
malý sourozenci
Finanční situace rodinyhraje také velkou roli v rozhodování. Sociální systém u nás příliš nefandí rodinám s dětmi, takže je potřeba se často spoléhat na vlastní prostředky nebo úspory. Pokud necítíte, že finančně druhé dítě zvládnete, pak přemýšlejte, zda se najde nějaké řešení, případně toto plánování odložte na pozdější dobu.
Věkový rozdíl mezi sourozenci je velmi důležitý. Pořízení dalšího dítěte není vždy jen na rozhodnutí rodičů, ale je potřeba brát ohledy i na první dítě. Záleží na věku a celkové psychické vyspělosti dítěte. Odborníci tvrdí, že ideální věkový rozdíl mezi dětmi jsou tři roky. Do této doby je velká pravděpodobnost, že první dítě bude na mladšího sourozence žárlit. Jeho příchod do rodiny nepochopí a vše se může velmi zkomplikovat.
děti na lavičce
Je však nutno myslet na to, že každé dítě je individuální, je tedy jinak vyspělé a jinak může rodinnou situaci chápat.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, myslete při příchodu dalšího miminka také na potřeby toho staršího, byť může působit v pohodě, opak je někdy pravdou. Věnujte se oběma dětem stejně a neodsouvejte starší dítě na druhou kolej.
 

Stereotypy, které ženy dobře znají

I přesto, že už uběhlo spoustu let od té doby, co vzniklo naše lidstvo, tak stále se většina žen musí potýkat se stereotypy, které jsou silně zakořeněné v nás. Mnoho lidí, kteří těmto stereotypům věří, tak mají často jediný argument a to, že to tak bylo vždy. Jenže v dnešní době už by měli mít všichni lidé stejná lidská práva a měli bychom za to všichni bojovat.
žena pracující na počítači

Když je v zaměstnání muž a žena a oba vykonávají stejnou práci, tak ženy mají menší plat. Proč je tomu tak? Není to nespravedlivé? Během mnoha let došlo ke spoustě změn, které umožňují ženám mít více možností, jako například, že mohou dělat téměř jakékoliv zaměstnání si usmyslí. Po mnoho let bylo spoustu povolání, které dělali pouze muži. Tato zaměstnání byly například lékaři, architekti, strojaři a podobně. Dnes je to naštěstí už změněno a nikdo se nepodívá nedůvěřivým pohledem, když ho jde ošetřit žena.
žena na louce
Mnohokrát určitě ženy také zažily to, že jim někdo řekl, že něco nemohou dělat, protože jsou přece jen holky. Tyto činnosti zahrnovaly převážně sporty, popřípadě různé aktivity, které vyžadují spoustu síly ať už té fyzické nebo psychické. Ne všechny ženy jsou malé a křehké a je důležité na každého pohlížet tak, jaký on je než jen na to, jestli je muž nebo žena.  Najdou se určitě muži, kteří mají radši sázení květin než hraní počítačových her a naopak. Jde o to zbavit se toho stereotypu, který je v nás bohužel v některých případech dost silný. Je to velmi důležité, protože ženy mohou do naší společnosti přivést spoustu nových myšlenek a řešení, které nejsou o nic méně cenné nebo významné oproti myšlenkám mužů. Každý je jiný a vyniká v jiných oblastech.
Nesmí se tato snaha naplno zrovnoprávnit ženy zvrhnout v diskriminaci mužů. To by totiž bylo skákání od jednoho problému k druhému. Musí se zkrátka najít harmonie v soužití mužů a žen.

Ženy, která nechtějí děti

Ač není toto prohlášení ve společnosti příliš populární, je pravdou že ženy, které se dobrovolně vzdají mateřství jsou součástí naší společnosti a spíše jich přibývá, některá média uvádějí že je jich až 7% a toto číslo nadále roste. Důvodů pro toto rozhodnutí může být hned několik.
žena v kanceláři
Ženy v dnešní době mají velmi široké možnosti uplatnění a budování kariéry již není jenom výsadou mužů. I ženy se dnes v zaměstnání realizují, zastávají významné posty a práce je pro mnoho z nich naplňující. Ženy, které našly smysl života ve své práci jsou často velmi úspěšné a pro to, aby něčeho dosáhly, velmi tvrdě pracují. Častou jsou tedy bezdětné, neboť obětovat kariéru kvůli péči o dítě, je pro ně totiž příliš veliká oběť.
Pro některé ženy je mateřství také příliš velkým narušním životního stylu, který jim vyhovuje. Ženy, které si zvykly na určitý životní styl, kde se věnují zejména vlastnímu seberozvoji, mají často pocit, že v jejich životě není pro dítě místo. Ženy studují, cestují, sportují, tráví čas se svými nejbližšími a ničeho z toho se kvůli nové roli matky nechtějí vzdát.
Dalším důvodem také může být to, že se neobjeví mateřský instinkt. Pokud žena necítí biologickou potřebu mít dítě, ale ani nemá vztah k dětem celkově, nelze si tento pud vynutit. Dalším aspektem, který pro mnoho žen komplikuje situaci je fakt, že dítě je zodpovědnost. Některé ženy zmiňují, že doba je nejistá a zodpovědnost přivést dítě na tento svět je až moc velká zodpovědnost. Často hraje roli i strach ze selhání, který může pramenit z vlastního nevydařeného dětství.  
těhotenství, manželství
Nicméně žena, která se rozhodla pro bezdětný život, se musí obrnit notnou dávkou trpělivosti. Společnost totiž tuto skupinu žen stále spíše odsuzuje jako sobecké kariéristky. Často jsou u svého okolí nepochopeny a jsou nuceny si své rozhodnutí neustále obhajovat. Často jejich rozhodnutí také zlehčují a přičítají mladické nerozvážnosti. Je nutné ale uvědomit si, že sobecké rozhodnutí by bylo počít dítě jen kvůli partnerovi, okolí nebo kvůli tomu, že se to od nás očekává. Každá žena má právo rozhodnout se a podle svého nejlepšího uvážení a prožít svůj život šťastně, ať už to znamená s dětmi nebo bez nich. Základem šťastného bezdětného vztahu je najít partnera, který chce totéž. Je nutné ale vzít v potaz i to, že se to může změnit. Důležité je, aby partneři k sobě byli upřímní a otevřeně o tom mluvili. Frustrace vztah může velmi poznamenat a dovézt i ke krachu.