Čím podpořit svoje zdraví?

Zimní měsíce jsou přesně tím obdobím, kdy je potřeba podpořit imunitní systém vhodnými vitamínovými doplňky a předcházet tak častým respiračním onemocněním. Ideálním řešením je návštěva nejbližší lékárny, ve které odborně proškolený personál poradí nejen jakými prostředky, ale hlavně v jakém množství je potřeba je tělu dodávat. Protože předávkovat se můžeme i původně zdraví prospěšnými prostředky. Mezi nejdůležitější stavební kameny našeho zdraví v té době patří těchto pět vitamínů. Ať už ve formě stravy, tablet či bylinných čajů.

Vitamínové doplňky

Nejdůležitějším pomocníkem k udržení zdraví v zimním období je vitamín C.  Protože si ho lidské tělo neumí vyrobit samo, je potřeba dodávat zvenčí. Jeho bohatými zdroji jsou šípky, černý rybíz, citrusy, křen a dokonce i brambory. Ale protože se tepelnou úpravou vitamín C často úplně vytratí, je potřeba ho tělu dodávat i v podobě tablet. Anebo prášku rozpustném ve vodě. Ten užívají nejraději děti. Nedostatek určitě poznáte zvýšenou únavou. A často i krvácejícími dásněmi. Nedostatek vitamínu A se zase projevuje poruchami zraku a zhoršeným stavem kůže i kostí. Doplnit si ho v těle můžeme vhodným jídelníčkem, ve kterém je dostatek zvířecích i rybích vnitřností. A velké množství ho je i v mrkvi, mléce a margarínech. Doplňky stravy dokážou vyvážit v těle jeho vliv na růst zubů, epitelu či kostí. Pokud netrávíte zimní měsíce v jižních krajinách na slunečných plážích, vitamín D určitě zařaďte od podzimu do jara.

Zdraví prospěšné špízy

Nedostatek slunce způsobuje, že si tělo neumí vytvořit tento vitamín samo a proto ho podpořte buď formou vitamínových doplňků. Anebo přidáním do jídelníčku rybí tuk, tučné ryby a najdeme ho rovněž v játrech. Vitamíny skupiny B jsou rovněž obsaženy v živočišných i rostlinných potravinách. Snad nejvíce jich obsahují ořechy. Nedostatek vitamínu B12 nejčastěji postihuje vegany, kteří jednostrannou stravou ho přijímají minimum. A důsledkem je nedostatek červených krvinek a neuropatie končetin. Proto je vhodné dobírat B1, B2 i B 12 v doporučených doplňcích. Zapomenout nesmíme ani na vitamín K. Ten najdeme v zelených rostlinách. Špenátu, brokolici, petrželi. Jeho nejdůležitější role je při srážení krve. A proto se jeho nedostatek projevuje častým krvácením z nosu. 

Každá žena chce být krásná

Většina žen touží po bezchybné a štíhlé postavě. Ne všem dámám byla dána do vínku. Mezi šťastné patří ty, které mohou spořádat na co přijde aniž by přibraly jediný gram. Na druhé straně jsou smolařky, které nějaké to deko přiberou už při pouhém pohledu na jídlo. Složité to mají ženy po padesátce, kdy nastává období menopauzy. Vlivem změn hormonů v těle se stává hubnutí velkým oříškem. K úspěšnému boji s nadváhou nepřispívají ani emocionální výkyvy, noční pocení a jiné nepříjemné tělesné pocity, které menopauzu provází. Kolem padesátky nejde pouze o vizuální stránku těla, ale s obezitou mohou dorazit i zdravotní potíže. Vysoký tlak, kardiovaskulární choroby nebo cukrovka. Hubnutím lze těmto problémům předejít.

cvíčící žena

Jak tedy zhubnout?

Pokud váš jídelníček není příliš ukázkový, především se zaměřte na kvalitu a složení potravin. Změňte stravovací návyky. Z jídelníčku vyřaďte zbytečné rafinované cukry a tuky.  Energetický příjem přizpůsobte energetickému výdeji. Jezte malé porce, ale častěji. Do jídelníčku zařaďte ryby, ovoce, zeleninu a ořechy. Ideálně konzumujte co nejvíce čerstvých potravin. Zeleninu si můžete připravit jako přílohu, stačí pokud ji podusíte v páře. Oblíbená jsou také zeleninová smoothie, která vám dodají potřebné vitamíny a energii. Doplňujte vitamíny a minerály.

pexels-photo-2954924

V neposlední řadě se hubnutí neobejde bez pohybu. Pro někoho neoblíbená činnost. Nemusíte, ale ihned navštěvovat posilovnu, bohatě postačí každodenní procházka svižnou chůzí. Jděte ven za každého počasí. Při procházce se mozek a cévy okysličí. Budete se cítit lépe.  Důležitý je pitný režim. Vyvarujte se sladkých nápojů a limonád. Ideální je nesycená pramenitá voda. Omezte příjem kávy a alkoholu. Dopřejte si maximálně sklenku vína. Raději si uvařte bylinkový čaj. Dostatečně spěte. Nečekejte, že zhubnete za týden. Obrňte se trpělivostí a radujte se z každého úspěchu.