Romány ve stylu Jane Austenové: G. Heyerová

Scj CrKultura Romány ve stylu Jane Austenové: G. Heyerová
0 Comments

Všechna díla Jane Austenové máte přečtená a rádi byste se vrhli do vod podobné literatury? Dnes to nebude o troufalých pokračovatelích ve stopách samotné Austenové, kteří se pokusili navázat tam, kde autorka skončila, jako například Elizabeth Astonová nebo Phyllis Dorothy Jamesová, ale o jedné autorce, kterou určitě Austenová v mnohém inspirovala, ale v literární látce si zvolila vlastní témata. Řeč bude o anglické spisovatelce Georgette Heyerové, žijící v první polovině 20. století, kterou můžeme považovat za zakladatelku žánru historických románů s romantickou linkou ve stylu Jane Austenové, i když se původně proslavila jako autorka detektivek. 

 

Hrdinka z románu

 

Velkou přidanou hodnotou jejích děl jsou autentické reálie první poloviny 19. století jako například detailní popisy kočárů či předmětů denní potřeby, až po skutečné kulturní události, jako byly plesu u Almacků. Dalším společným jmenovatelem s Jane Austenovou je humor a satirické vykreslení soudobé morálky, byť v románech Austenové nenajdete tolik příkladů skandálního chování v celém jejím díle, jako u Georgette Heyerové v jedné knize. Ale to už patří ke čtenářskému vkusu doby, ve které Heyerová psala. Musíme si uvědomit, že literatura nezůstala stát na místě a literární styl předchozí doby už nenapodobíme, protože už jsme všichni dále. Je to jako s inspirací dobové módy: i dnes uvádějí návrháři a řetězce módu podle vzorů posledních dekách, ale s moderními úpravami, protože přesné dobové modely už by nám neseděly. A stejně to funguje i s literaturou.

 

Čaj o páté

 

Přesto dokázala Heyerová napsat historické romány (především pro ženy), které dostály alespoň dobové cudnosti a dokázaly zaujmout i bez milostných scén, se kterými je tento styl neodmyslitelně spojován kvůli oblibě historických příběhů v edici Harlekýnek a jiných červených knihovnách. Do češtiny byla přeložena více než desítka jejích děl a pro začátek doporučujeme romány Sophie nebo Sylvestr.