JAK FUNGUJÍ PRSKAVKY

Scj CrNezařazené JAK FUNGUJÍ PRSKAVKY
0 Comments

Pyrotechnika jako ohňostroj, prskavky a všechny další podobné druhy, jsou jako kulinářské umění. Je to celá chemie základní úrovně, ale jsou to zábavné triky a věci, které můžete udělat s různými materiály, které máte k dispozici.
 
V pyrotechnice jsou speciálními složkami palivo a oxidační činidlo. V případě prskavky je palivem většinou práškový kov a oxidačním činidlem je nejčastěji dusičnan draselný. Když je práškový kov oxidován, vytváří spoustu energie, která se dere ven, nazývá se exotermní.
zapálená prskavka 
Světlo, které se vydává a teplo se zvuky, které prskavky vytvářejí, přenášejí veškerou energii, která zbyla ve formě efektů, které můžeme vnímat zrakem, sluchem i čichem, tvoří se tím dokonalý jev známý jako brilantní kaskáda třpytivých jisker. Když svítí prskavka, objevuje se stejná vlastní reakce jako u ohňostrojů, tedy spalování.
 
Při pálení palivového dříví trvá proces, než se všechno spálí. Když udržíte chemickou reakci na úrovni, kdy složky mezi sebou reagují, ale energie je pozdržena a následně prudce uvolněna, dojde k jevu, který je znám u ohňostrojů. Stejné je to i v případě prskavky, s rozdílem, že u ohňostrojů je veškerý pyrotechnický materiál uprostřed (obvykle černý prášek, jako prášek z pistole) velmi těsně uzavřen. Když je vznícen, počáteční spalování uvolňuje teplo a plyn, které vytváří tlak až do výbuchu.
 světlo prskavky
Prskavka ale nevybuchne, je to proto, že se reakce neděje dostatečně rychle. Spalování se děje v řadě. Jakmile se rozsvítí horní část prskavky, započne reakce: kyslík je uvolněn, oxiduje kov, který uvolňuje více tepla a zapálí další malou část pyrotechnické látky, která jde po celé linii prskavky.
Zatímco práškový kov v prskavce působí jako palivo, existují kovy větší velikosti a přitom jemných jako zrnka písku, které vytvářejí jiskry samotné. Když se tento kov zapálí, vznikne jiskra, kterou všichni vidíme. Drobné kousky tohoto kovu jsou vysouvány do vzduchu a spálí se ve vzduchu. Bez přítomných kouscích kovu by byla prskavka obyčejnou tyčkou vydávající teplo a proběhla by známým spalným procesem, tedy bez jisker.