Je i pro nás vhodná americká hypotéka?

Scj CrWeb Je i pro nás vhodná americká hypotéka?
0 Comments

Asi není třeba zastírat, že hypotéky jsou tím nejběžnějším způsobem financování bydlení, ať už se jedná o koupi domu či bytu. A to z dobrého důvodu. Ceny nemovitostí jsou totiž poměrně vysoké, a běžný člověk si zkrátka ve většině případů nemůže dovolit vydat takové peníze. Nehledě na fakt, že je obvykle ani nemá.

Hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti, je pak ideálním řešením. Jistě, je možné našetřit peníze, ale problém je v tom, že když se objeví vhodná nemovitost, tak není možné čekat. Než totiž našetříme dostatečnou částku, bude už dávno prodaná.

hypoteka4

Dobrá, ale hypoték je mnoho druhů. Který z nich zvolit? Jednou z poměrně nových možností na našem trhu je americká hypotéka. Jak již název napovídá, přišla k nám ze Spojených států Amerických, kde se jedná o běžný způsob financování bydlení. V čem spočívá?

Na rozdíl od té, na kterou jsme u nás zvyklí, zde není potřeba ručitel. Má to samozřejmě svůj důvod: ručí se totiž předmětnou nemovitostí. Ta je až do úplného splacení celé částky, včetně všech úroků a poplatků, majetkem společnosti, která hypotéku poskytla.

hypoteka5

Otázkou může být, zda se tento typ dokáže prosadit i u nás tak dobře jako za oceánem. Koneckonců, podmínky i mentalita lidí jsou zde úplně jiné. Má tedy alespoň nějakou šanci, nebo zmizí v propadlišti dějin, jako tolik jiných?

Odpověď je, že určité místo zde bude mít, avšak takové popularity, jako má ve své domovině, zde nedosáhne. Je to především proto, že se lidé častěji stěhují. A co pak? Navíc je zde i fakt, že ani naše zákony nejsou tomuto typu zatím přizpůsobeny.

Jistě, najdou se lidé, pro které bude americká hypotéka ideální. A je dobře, že ji budou mít k dispozici. Jen by bylo bláhové očekávat, že takových bude většina. Přeci jen, mentalita lidí je zde poněkud jiná. A je dobře, pokud si to firmy poskytující půjčky uvědomí.