Proč se obvykle dává obklad betonového schodiště

Scj CrCestování Proč se obvykle dává obklad betonového schodiště
0 Comments

Nejčastějším materiálem, ze kterého se dnes dělají schody, je bezesporu beton. A je jasné proč. Je dostatečně pevný, má vysokou nosnost a je také odolný. Jistě, relativně snadno podléhá vnějším vlivům, především vlhkosti, ale pro interiéry je to nejlepší, co v současnosti máme, co se ceny a efektivity týče.

Pravdou však je, že jen málokdy jej najdeme v základním stavu. Obvykle je použit nějaký obklad betonového schodiště, přičemž zdaleka nejčastěji se jedná o lino. Pak následuje dřevo, avšak s tím se již dnes tolik nesetkáme.

Samozřejmě se můžeme ptát, proč tomu tak je. Koneckonců, beton je dostatečně pevný, není tedy třeba další podpory. Navíc to mnohdy není ani levné. Přesto jej majitelé používají, a to bez ohledu na to, zda se jedná o soukromý rodinný dům či veřejnou budovu.

klasické interiérové schodiště

Jistě, nedělají to ani zdaleka bezdůvodně. Existuje totiž hned několik faktorů, kvůli kterým je mnohem lepší, když betonové schody takto pokryjeme.

Jedním z nich je vzhled. Asi není třeba říkat, že v nepokrytém stavu rozhodně nevypadají příliš lákavě. Máme jej spojen především s rozdělanými stavebními pracemi, což může vyvolat nepříznivý první dojem. A to není ani zdaleka ideální, zvláště ve veřejných budovách.

betonové schody s dřevěným obložením

Dobrá, můžeme si říci, ale nestačilo by je jen natřít například bílou barvou jako zdi a stěny? Nestačilo. Zde totiž vstupuje do hry druhý faktor. Tím je fakt, že beton zkrátka není dobrý izolant. Dobře vodí teplo, což znamená, že v zimě budou schody ledové a v létě naopak rozpálené. A po tom ani s botami chodit nechceme. Lino nebo dřevo naopak velmi dobře izolují, čímž přispívají k našemu pohodlí.

V neposlední řadě je to také tvrdost. Jak již bylo řečeno, jedná se o velmi tvrdý materiál, a jako po takovém po něm není příjemné chodit. Proto se používá dřevo či častěji lino, které je přeci jen mnohem měkčí a poskytuje tak pohodlí našim nohám. A ty si to rozhodně zaslouží.