Stoprocentní ruční výroba léčivých sirupů

Scj CrNakupování Stoprocentní ruční výroba léčivých sirupů
0 Comments

Před heřmánkem klekni, před bezem smekni. Již toto staré přísloví dává tušit, že černý bez je neobyčejný svými účinky ať se to týká zdraví anebo dokonce i mystiky. Naši předkové věřili, že keř černého bezu, který mají na zahradě, je ochrání před zlými duchy a ten, který tomuto stromku ublíží anebo se ho dokonce zbaví, postihne zlá doba.

keře bezu

Z bezových květů lze připravit bylinkový čaj spolu s dalšími léčivkami. Dále se z nich vyrábějí domácí bezové šťávy s citronem, které krásně perlí a děti je milují. Květy lze obalit ve vaječné směsi jako na palačinky, jen bude těstíčko hustší, aby nestékalo z květů. A pak je usmažte a podávejte na sladko posypané moučkovým cukrem. Zkuste tuto vašim dětem připravit tuto staročeskou pochoutku, které se říká kosmatice. Je výtečná a voňavá.

Děti milují vše, co jim voní. A tak jim bude vonět i sirup z květů černého bezu, který si také můžete připravit, když nemáte daleko do přírody. Objevuje se na vlhkých lesních mýtinách, v roklích, ale i na okrajích polí a luk. Ale možná budete mít problém najít skutečně příhodné místo, kam nedopadají ekologické škodliviny. Proto je lepší si bezový sirup zakoupit v bio obchůdku, kde máte jistotu, že kupujete skutečně zdravím prokvetlý bezový sirup, bez barviv a konzervačních látek, který je navíc nefiltrovaný a pasterovaný, takže vám v lednici nějakou dobu vydrží.

květ černého bezu

Jak jsme zmínili na začátku článku – před bezem smekni, pak se sbírá nejen květ, ale i zralé bobule, listy i bezová kůra. Dřevo z bezu se používalo na sousedním Slovensku na výrobu lidového nástroje fujary. Dříve lidé bezem léčili snad vše. Výhonky mírnily bolesti zubů. Na spáleniny pomáhaly pomačkané mladé lístky smíchané s ječnou moukou. Nadrcené listy na prášek působily proti krvácení z nosu. Rostlina obsahuje fytoncidní látky, které bojují proti bakteriím. Černý bez ulevuje od bolesti, zánětů, podporuje pocení, které je zdravé při teplotách. Zvyšuje produkci moči a tělo se tak snáz čistí, protože moč odvání z těla odpadní látky. Působí výtečně na dýchací systém. A tyto všechny účinky spojuje mystický černý bez.

V léčivém sirupu najdete úlevu od bolestí, vůni luk a polí a velkou porci zdraví.