Tulipán je cibulovin pán

Scj CrNezařazené Tulipán je cibulovin pán
0 Comments

Na světě je známo až na 150 druhů tulipánů, které se od sebe liší raností, způsobem rychlení, délkou a kvalitou stonků i plností květů. Tulipány byly v oblibě již v době sultána Mohameda (1451 – 1481). První jejich výskyt byl v Číně, do Evropy se dostaly až v 16. století, kde byly považovány za velice vzácné zboží. Bohatí měšťané byli ochotni za exotické odrůdy platit dokonce i zlatem.

Dnes je tulipánů všude dostatek. Vybírat můžeme opravdu z nepřeberného množství. Některé se hodí na skalky, protože jsou nízkého vzrůstu, jiné naopak vyrostou až do výšky 90 centimetrů. Jejich barevná škála od bílé až po černou lahodí každému oku, tulipány se totiž nabízejí nejen v jednobarevném provedení, ale také v pestrobarevných a žíhaných barvách. Každým rokem vznikají nové odrůdy, takže počet jejich druhů neustále přibývá.

Kdy se sází
· Tulipánům bychom měli vybrat vhodné místo na zahrádce, aby nám dělaly parádu několik let. Nemají rádi příliš vlhkou půdu, lépe se jim daří na suchých místech, kde může jejich cibule vyzrát. Daří se jim v hlinité půdě s dostatkem organických živin. Doporučuje se vysazovat pohromadě více tulipánů jedné skupiny, udělají tam mnohem větší parádu. Cibule se sází asi 15 centimetrů pod povrch půdy, nejlépe na jaře, kdy již není půda chladná, jinak by nám zahnívaly. Mžeme je vysadit také na podzim, nejlépe v září, aby stihly ještě před zimou zakořenit.

Vyžadovaná péče
· Tulipány nám krásně pokvetou, pokud je budeme poctivě hnojit. Již při výsadbě dáme do jamky vrstvu kompostu a na jaře i na podzim opět hnojíme. Když nám tulipány odkvetou, je potřeba květ odstřihnout, ale stvol necháme. Teprve až rostlina zcela zežloutne, odstraníme také listy.

Množení
· Tulipány pod zemí vytvářejí drobné cibulky, kterými se množí. Když rostlina odkvete a zežloutne, můžeme cibule vyjmout ze země. Necháváme je na suchém místě vyzrát. Na podzim nebo na jaře je opět vysazujeme.