Může být revize elektřiny v bytě povinná?

Scj CrBusiness Může být revize elektřiny v bytě povinná?
0 Comments

Asi není třeba říkat, že dnes jsme se stali prakticky závislými na elektřině. Mnoho z nás by si život bez ní již nedokázalo představit. Avšak problém je, že podobně jako mnoho jiných přístrojů, elektrické vedení podléhá únavě materiálu i opotřebení.

Řešením, jak problémům z toho vzniklým předejít, jsou pravidelné prohlídky elektrických vedení, a to jak těch veřejných, tak i v domácnostech. Problém je, že právě ty je často opomíjejí. Jistě, má to svoje důvody.

Tím hlavním je samozřejmě finanční stránka věci – za tyto prohlídky je potřeba zaplatit. Roli však hraje i to, že se jedná vesměs o spolehlivé zařízení, které vydrží fungovat dlouhou dobu bez poškození. Problém je, že když už se poškodí, následky rozhodně nejsou příjemné.

elektrikar5

Stačí se jen podívat do statistik, a hned vidíme, kolik požárů bylo způsobeno právě vadnou elektroinstalací. A to ani není řeč o úrazech elektrickým proudem, ke kterým může také velmi snadno dojít. O tom, že tak můžeme nejen přijít prakticky o všechen majetek, ale také o život, není třeba diskutovat.

Jednou z možností prevence je uzákonit pravidelné revize elektřiny v bytě, podobně jako tomu je u kotlů a hlavně komínů. I zde je tento postup motivován bezpečností, a i zde si za něj lidé sami musí platit. Přesto jen málokdo protestuje.

elektrikar6

Při současném přístupu lidí je však velmi pravděpodobné, že se toho dočkáme relativně brzy. Zdá se totiž, že nic jiného ani nezbude, pokud chceme udržet rozvody elektřiny bezpečné. Pokud totiž občané bezpečnostní opatření odmítají, nezbývá, než je uzákonit.

K tomu je však ještě dlouhá cesta, a rozhodně není jasné, kdy k tomu dojde. Zvláště když vláda musí v současné době řešit mnohem naléhavější problémy. Přesto je dobré se na to připravit, a i když to zákonem dáno nebude, tyto prohlídky nepodceňovat. Mohou nám totiž zachránit život, a to rozhodně není k zahození.