Záchrana rozbitého porcelánu

Scj CrDům Záchrana rozbitého porcelánu
0 Comments

Pokud doma upustíme hrníček z běžně užívaného domácího porcelánu, většinou si s tím nelámeme hlavu, střepy vyhodíme. Jiná věc nastane, pokud nám na podlaze skončí třeba historická soška nemalé ceny nebo hrníček, který si schováváme desítky let jako památku na blízkého člověka. U opravdu cenných věcí se raději obracíme na odborníka, který má s podobnou prací zkušenosti. Jednoduché věci, ke kterým jsme si během let vytvořili citový vztah, můžeme zkusit slepit sami.

čajový servis

Správný postup

Předmět, který budeme lepit, je třeba důkladně umýt a odmastit. K mytí stačí běžný prostředek na nádobí, jen musíme být opatrní, aby se střepy pod tlakem houbičky nezačaly drolit. K lepení není vhodné lepidlo, které moc rychle zasychá. Musíme potom moc spěchat. Lepší je vícesložkové lepidlo, jimž natřeme plošku, necháme zavadnout a potom máme dost času na pečlivé sestavení a přitištění dílů, které k sobě patří. Na plošky se nesmí příliš tlačit, protože by mohlo dojít k vytlačení lepidla a střepy by se nespojily.
starý kuchyňský porcelán
Tato práce vyžaduje hodně času a trpělivosti. Pokud jde o hodně časově náročnou opravu, můžeme si u lupení pomáhat kolíčky na prádlo, pokud to tvar slepovaného předmětu dovolí anebo si na pomoc vezmeme misku, kterou naplníme pískem a do něj si můžeme jednu část opravovaného předmětu posadit. Tak se nám uvolní jedna ruka. Základem úspěšné opravy je předpoklad, že jsme na místě nehody sesbírali všechny střepy, včetně drobných úlomků.

Slepený kuchyňský porcelán už slouží pouze k dekoraci.

Pokud si necháváme rozbitý předmět slepit u odborníka, určitě se vyplatí najít si takového, který se na restaurování keramiky přímo specializuje. Takový odborník si poradí s lepením i v případě, že máte například sošku, které chybí nějaká malá část. Tu je schopný vyrobit, a dokonce i správně nabarvit, aby stylově odpovídala celku.